IOTA Nasıl Satın Alınır?

Nesnelerin interneti için tasarlanan iota nedir sorusunu soranların artması, son dönemlerde gündemi bir hayli etkilemiştir. 2014 yılında doğan IOTA, blok zincir teknolojisinin çok tezli bir türevi olarak oluşturuldu. Ancak beklenenin üzerinde bir seviye gösterdi.

IOTA Satın AL

IOTA’nın mevcut olan kripto para piyasasına neler sunabileceğine bakacak olursak, IOTA Blockchain tabanlı kripto para çeşitleri karşısında 4 büyük avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar;

-Merkezsiz olması
-Ölçeklenebilir olması
-Düşük işlem ücretlerine sahip olması
-Modüler olması

Peki, Bu Nasıl Mümkün Olmuştur?

IOTA’nın bu kadar avantajlı ve popüler olmasını sağlayan teknolojik gelişmenin adı The Tangled’dır. Kayıt defterlerini koruma amacı ile blok zinciri mimarisini kullanmakta olan Bitcoin’den farklı olarak Directed Acyclic Graph ( DAG ) denilen Tangle sistemini kullanan IOTA, Bitcoin sisteminde karşılaşılan işlem ücreti ve ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmektedir. Bu sayede işlemi yapma ve bu işleri onaylama eylemi birbirine bağlanmaktadır. Bu da madencilik ve madencileri ortadan kaldırarak sistemin tamamen merkezsiz hale gelmesini sağlamaktadır. IOTA’nı kullanıcı sayısı arttıkça, ağ işlemlerinin hızı da şaşırtıcı derecede artmaktadır. Bununla beraber madencilerin ödeme yükümlülüğü de ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle bir işlem yapılabilmesi için herhangi bir işlem ücreti de alınmamaktadır.

Nesnelerin İletişimi

Nesnelerin internet kavramı ile kullanım alanları genişledikçe, birlikte çalışılabilirlik ve kaynak paylaşımı bir zorunluluk haline gelmektedir. Her teknolojik kaynağı potansiyel hizmet haline getiren IOTA, açık olan piyasada gerçek zamanlı bir şekilde ve ücretsiz olarak ticaret yapılmasını sağlamaktadır. Bu sayede de firmaların B2B modellerini keşfetmeleri sağlanmaktadır.

Nesnelerin ekonomisinin tam olarak ortaya çıkmasını ve istenilen potansiyele ulaşmasını sağlamak için eksik bulmacanın bir parçası olan IOTA, bütün cihazlar arasında gerçek bir birlikte çalışılabilirlik sağlamaktadır. IOTA’yı eşsiz mimarisi nedeni ile benzersiz şekilde etkin hale getiren bazı özellikleri vardır.

8 milyar doları aşan bir piyasa değerine sahip olan IOTA, piyasa değeri ile market kapasitesi en yüksek 5.coin olmayı başarmıştır. 29 Kasım 2017 tarihi itibari ile Fijutsi, Microsoft ile beraber 20 farklı şirket ile anlaşma yaptığı için değeri 1 hafta gibi kısa bir sürede % 400 oranında artmıştır. Şu anki değeri 2.77 Dolar olan IOTA, yaklaşık olarak 8 milyar dolar market kapasitesine sahiptir. Market kapasite sıralaması ise 5’tir. Piyasaya 0,60 dolar gibi çok düşük bir ücretle giren IOTA, kısa zamanda büyük başarı sağlamıştır. Peki, IOTA’nın bu kadar değer görmesini sağlayan temel özellikleri nelerdir bir de onu incelemekte fayda vardır.

Blok zinciri kullanmayan ilk kripto para birimi olan IOTA, Tangle protokolü sayesinde çok hızlı işlem, güvenilir verilerin aktarımı ve ücretsiz transfer özellikleri ile piyasada birkaç adım öne geçmiştir. Hiçbir işlem ücreti olmayan IOTA’da mining de yoktur. Makine iktisat’ını geliştirmeyi amaç edinen IOTA, bu amacına kısa zamanda ulaşacak gibi görünmektedir.

Share this