Google Authenticator nasıl kullanılır

Google Authenticator veya aynı işlevi gören benzer cep telefonu uygulamaları ile kimlik doğrulama nasıl yapılır?

İster Bitcoin isterse de Ethereum, Bitcoincash, Iota, Ripple, Litecoin vb. altcoinlerin alım satımı için internet üzerinden hizmet veren borsa aracı kurumlarını kullanmak zorunlu. Bu internet siteleri de üyelerini korumak ve maksimum güvenlik ihtiyacı nedeniyle çoğunlukla iki aşamalı kimlik doğrulama (2fa authentication) yöntemine başvurmaktadır.

Takipçilerimiz sık sık bu konuda soru sorarak yardım istedikleri için bu konuyla ilgili de bir rehber hazırlama ihtiyacı hissettik.

Öncelikle Kullandığınız telefon modeline bağlı olarak Appstore veya Google Play’e girerek Google Authenticator Uygulamasını indirmeniz gerek. Daha sonra da bu uygulama ile kullandığınız internet borsa sitesi arasında bağ kurmanız lazım.

Aşağıdaki örnekte iphone cep telefonu kullanarak Appstore’da “authenticator” araması yapıyoruz. İlk seçenek olarak Google Authenticator çıkıyor ve zaten yüklü. Eğer farklı bir uygulama indirmek istiyorsanız onu bulup “indir”i seçiyoruz. Ama Google Authenticator hemen hemen bütün borsa (exchange) sitelerinde kullanıldığından biz zaten yüklü (indirilmiş) olan uygulamayı açıyoruz.

Daha sonra kullandığımız internet borsa (exchange) sitesini açarak oradaki iki aşamalı doğrulama (2FA) sayfasını buluyoruz. Örneğin cexio üzerinden denediğimizde ilk olarak sağ üst taraftaki üye numaramızın yazılı olduğu yeri tıklıyoruz:

Açılan menüden “Profile” diyoruz.

“Account Settings”den “Security”yi seçiyoruz:

Bu aşamadan sonra da yönergeleri takip ederek “barkod tara” veya “manuel” giriş seçeneklerinden birini kullanarak cexio hesabımızla cep telefonumuzu eşleştiriyoruz.
Not: Güvenlik nedeniyle bu bölüme ait ekran görüntüsü paylaşamayıyoruz. Anlayışınız için teşekkürler.

Merak edenler Binance üyelik rehberi sayfamızdaki ekran görüntüsü ve resimlerden faydalanabilir:
Binance Üyelik ve Kayıt İşlemleri Rehberi

Share this