Bitcoin

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, yeni olmasına rağmen şu an günümüzün en değerli kriptolu para birimi arasındadır. Satoshi Nakamoto isimli bir kişi tarafından açık kaynak kodlu olarak üretilen Bitcoin, tüm dünyada milyonlarca kişiye ulaşmıştır. Herhangi bir merkezinin olmaması ve insanlar tarafından oldukça sık tercih edilmesi ile popüler hale gelen Bitcoin, üretimi ve dağıtımı belli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Ayrıca Bitcoin işlemleri şifreli sistemlerle korunduğundan güvenle işlem yapılabilmektedir. Kaybolma riskinin de çok düşük olduğu Bitcoin işlemlerinde para aktarım ücreti de çok düşük seviyelerde olabilmektedir. Merkezi bir sistemi olmayan Bitcoin’de dünyanın her yerine herhangi bir zamanda para transferi yapabilir, istediğiniz zaman alım satım yapabilirsiniz. Dünya üzerinde birçok para birimi ile takas edilebilen Bitcoin’lerin piyasa değeri, kullanıcılara ve dolaşım oranına göre değişmektedir. Bitcoin üretmek içinse Bitcoin madenciliği yapmak gerekmektedir.

Bitcoin Madenciliği

Kullanıcıların Bitcoin üretimini denetlemek ve kontrol altına almak için Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen güvenlik sistemi, oldukça güvenli ve kırılamaz bir özelliktedir. Ayrıca Bitcoin üretmek için çok güçlü bir bilgisayar donanımına sahip olmanız gerekmektedir. Bitcoin sistemi görünüşte çok kolay bir yapı olarak gürünse de işlemlerin maliyetli oluşu sebebiyle Bitcoin üretmek zor olabilmektedir. Bitcoin üretmek, yüzlerce yıl alabileceğinden bu işlemi en kolay ve en hızlı bir şekilde yapmak için ya gerekli ekipmanı toplayarak Bitcoin maden tesisi kurulması ya da Bitcoin havuzuna dahil olunması gerekmektedir. Bu tesislerde yapılan Bitcoin üretim işlemleri 7 gün 24 saat sürmekte ve yüksek maliyetlere sebep olabilmektedir.

Bitcoin Nerede Saklanır?

Bitcoin’ler fiziki olarak basılmadıklarından sanal bir işleme tabidirler. Bir kişinin Bitcoin sahibi olabilmesi için öncelikle Bitcoin Cüzdan hesabı açtırması gerekmektedir. Bu cüzdanlar tıpkı banka hesapları gibi işlemekte ve saklanmaktadır. Cüzdan sahibi olmak isteyen kişiler ise internet siteleri aracılığı ile hesap açtırabilirler. Bu sayede Bitcoin’ler rahatlıkla takas edilebilmektedir. Takas işleminin borsada yapıldığı Bitcoin’ler, piyasa fiyatı ile işlem görmekte fakat Bitcoin’lere müdahale edilememektedir. Borsada Bitcoin alan kişiler, sahip oldukları paraları cüzdanlarında saklayarak daha sonra bu paraları kullanıma alabilirler.

Bitcoin Nerede Kullanılır?

Bitcoin genel olarak her türlü dijital ortamda kullanılabilir. Fakat bu para biriminin her devlet tarafından kabul görmemesi sebebiyle kullanım alanı da dardır. Bitcoin’i tanımayan ülke sayısı az olsa da her geçen gün Bitcoin kullanımı artmaktadır. Bu sebeple, Bitcoin’i  sanal ortamda para takası ve alışveriş işlemleriniz için kullanabilirsiniz.  Dünya üzerinde ise herhangi bir ülkenin para birimi olarak tanımadığı Bitcoin; Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, Kanada, Japonya gibi bazı ülkelerde kullanılabiliyor. Fakat İzlanda, Kırgızistan, Vietnam, Bolivya gibi ülkelerde Bitcoin kullanımı yasaktır. Hatta bazı ülkelerde Bitcoin ATM’leri de bulunmaktadır. Türkiye’de ise Bitcoin kullanımı yasak olmasa da Bitcoin kullanmayı kabul eden firmalar oldukça azdır. Dünyanın önde gelen bankaları ise sistemlerini Bitcoin’e uygun bir hale getirerek, belli bir ücret karşılığı Bitcoin transferine izin verebilmektedir.

Share this