Bilim ve teknolojideki gelişmelerin getirdiği bir yenilik de bir zamanların altın veya gümüşü gibi bir nevi dijital emtia halini alan Bitcoin. Birçok insan yazılı ve görsel basından, sosyal medyadan veya eş dosttan duyarak Bitcoin almak istemekte ise de bunun nasıl yapıldığı hakkında fikir sahibi değil.

Dijital devrime ayak uydurmak ve teknolojiye yatırım yapmak isteyenler sitemizden faydalanabilir.

Bitcoin (BTC) satın almak için internetteki online borsalar kullanılır. Türkiye’de en çok kullanılan btcturk sitesinde üyelik işlemlerini tamamlayarak bankadan para transferi yoluyla ya da öncelikle bir blockchain cüzdanı oluşturup bu cüzdandaki adrese yabancı sitelerden kredi kartıyla aldığınız bitcoinleri transfer ederek bitcoin sahibi olabilirsiniz.

Burada bitcoin nasıl alınır, nereden satın alınır, kredi kartı ile bitcoin alınabilir mi benzeri soruları cevaplamaya ve yaygın olarak kullanılan Binance borsası üzerinden üyelik ve satın alma işlemlerini açıklamaya çalışacağız.

Ya da bugün tüm dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan online bitcoin borsası olan binance borsasına üye olarak doğrudan kredi kartıyla bitcoin alabilirsiniz.

Özellikle bitcoin dışında kalan diğer kripto paralarla günlük al sat işlemleri yaparak para kazanmayı hedefleyenler doğrudan binance borsasını tercih edebilir.

Öncelikle Binance borsasına ait kayıt (register) sayfasına girmelisiniz: https://www.binance.com/en/register?ref=HZ0O30TW

Kayıt ol butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada sürekli olarak kullandığımız elektronik posta adresini (gmail,hotmail vb.) ve belirleyeceğiniz bir şifreyi girmeniz istenir. Şifre en az 8 karakterden oluşmalı, en az bir büyük harf ve bir sayı içermelidir (Örn:1234567B). Güçlü bir şifre belirlemeden kayıt işlemine devam edemezsiniz. Referans kimliği olarak da sitemize ait 13019781 numarasını kullanabilirsiniz.

Kayıt için verdiğimiz mail adresine altı haneli “Hesap doğrulama” kodu gönderilir.

E-posta kutunuzda Binance’tan gelen postayı açarak 6 haneli kodu girmeniz gerek.

Doğrulama kodu girildikten sonra işlem kendiliğinden devam ederek hoşgeldiniz sayfası açılır.

Bu ekranda binance borsasına Türk Lirası, Kripto Para yatırma seçeneklerinin yanında doğrudan kredi kartıyla işlem yapma seçeneği de sunulmaktadır. “Kredi kartınız ile kripto alın” seçeneğini tıkladığınızda aşağıdaki ekran açılır.

İşlem yapılacak para birimi olarak TRY (Türk Lirası) seçildikten sonra harcama tutarı girilir ve üzerinde “Al BTC” yazan buton tıklanır.

İşleme devam edebilmek için “Kimlik Doğrulama” yapılmalıdır. Kimlik doğrulama güvenliğiniz için önemlidir. İleride sorun yaşamamak için doğrulama sırasında gerçek kimlik bilgilerinizi kullanmalısınız.

Doğrula yazan buton tıklandığında aşağıdaki gibi bir ekran açılır ve sizden öncelikle ikamet ettiğiniz ülkeyi seçmeniz istenir. Ülkelere göre yasal düzenlemeler değişiklik arz ettiğinden bu zorunludur.

Kimlik doğrulama işlemini takiben üyelik süreci tamamlanmış olur. Artık bitcoin ve altcoin’ler arasında al-sat yapabilir veya günlük değişimleri borsa üzerinden takip edebilirsiniz.

Uyarı: Bitcoin ve diğer tüm alt coinler diğer tüm yatırım araçlarına göre son derece hızlı olarak fiyat değiştirebilirler. Bu nedenle günlük işlem yapacak olanlar son derece dikkatli olmalı ve ilk fırsatta stop/loss emirleri gibi ayrıntıları öğrenmelidir.

Share this